streda 19. júna 2019

Recenzia: Artemis - Andy Weir

Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 344
Rok vydania: 2018
Cena: 11,95 €

Anotácia: Jazz Basharová nemienila byť hrdinkou. Chcela len zbohatnúť. Netúži stať sa výstrednou miliardárkou ako mnohí návštevníci Artemidy, prvej a jedinej pozemskej kolónie na Mesiaci. Stačilo by jej zbohatnúť natoľko, aby nemusela bývať v byte malom ako truhla a živiť sa len ochutenými riasami. Natoľko, aby splatila dlh, ktorý ju už dlho ťaží. Keď sa jej konečne naskytne príležitosť dostať sa k veľkým peniazom, jednoducho jej neodolá. Táto akcia si vyžaduje unikátnu kombináciu prefíkanosti, technických zručností a neskutočnej dávky drzosti. Jazz však ešte nikdy nenarazila na prekážku, ktorú by neprekonala, a drzosti má na rozdávanie. Problém je v tom, že dokonalý zločin nemusí byť len koncom, ale aj začiatkom ešte väčších ťažkostí. Najmä ak sa zapletie do boja o ovládnutie jediného mesta na Mesiaci. Na úteku pred zločincami aj mužmi zákona si ešte aj Jazz musí priznať, že toto by mohlo byť nad jej sily. Teda ak nevymyslí plán, ako zachrániť Artemidu a neprísť pritom o život. Pravda, musí sa pritom vypracovať z drobnej pašeráčky na riadnu kriminálničku. 
"On a scale from one to ´invade Russia in winter,´ how stupid is this plan?"

Môj názor: Túto knihu by som asi len tak nechytila v kníhkupectve do ruky, ak by som nevedela, že ju napísal autor Marťana. Pred pár rokmi som ho objavila a milujem tú knihu. Napriek tomu, že do polovice knihy je v podstate v centre diania len jedna postava a s nikým okrem seba nekomunikuje, bola veľmi vtipná, poučná, zaujímavá a nová. Nič tomu podobné som dovtedy nečítala. A tak, keď som videla, že Andymu vyšla ďalšia kniha, neváhala som a prečítala ju.
Moje pocity hneď po dočítaní knihy boli veľmi rozpačité. Čakala som ďalšiu veľkolepú záchrannú akciu na štýl Marťana a dočkala som sa len zachraňovania situácie sebeckou hlavnou hrdinkou, ktorú vlastne spôsobila ona sama.
Takisto ako pri Marťanovi, aj tu som sa pri čítaní mnoho vecí naučila a kope ďalších ani nerozumela, keďže nemám veľmi hlavu na chémiu a astronómiu. Andy to ale dokáže napísať tak, že aj pre laika ako som ja to nie je nudné.
"And like all good lans, it required a crazy Ukrainian guy."
 
S touto knihou som mala dva problémy, ktoré boli dosť veľké na to, aby som ich len tak prehltla a išla ďalej. Hlavná hrdinka a zápletka. Hlavná hrdinka Jazz Basharová bola na môj vkus extrémne sebecká a otravná. Celá hlavná zápletka sa točila okolo problému, ktorý vlastne ona spôsobila. Nevedela som si nájsť dôvod, prečo by som s ňou mala súcitiť.
"There was something weird about being on the moon and fighting for your life with a stick and some fire."
Asi nikdy neprídem na chuť hlavným postavám v pozícii antihrdinov, a to je asi dôvod, prečo som si ju nevedela obľúbiť. Bola kriminálnička, ktorá vlastne pomáhala ľuďom, ktorí ohrozovali jediné mesto na Mesiaci. Nemám rada, keď niekto kvôli peniazom kope hrob sám sebe, ale aj druhým.
Koniec koncov ale Jazz urobila dobre a snažila sa všetko zachrániť, vďaka čomu som trochu pookriala a vyslúžila si odo mňa nejaké sympatie, no stále nebola moja obľúbená postava. Tou sa stal šialený Ukrajinec Martin Svoboda, ktorý Jazz pomáhal s rôznymi technickými vecami. On bol, na rozdiel od Jazz, vtipný, občas sladký a trochu nemotorný, no užívala som si scény s ním.

Zápletka knihy bola taká nijaká. Síce bola akčná, ale nie natoľko, aby som knihu nevedela odložiť a pokračovať v mojom dni. Na fantasy a sci fi literatúru som náročná, keďže sú to moje obľúbené žánre, a tak, aj napriek zaujímavému a originálnemu nápadu ma jeho prevedenie nepresvedčilo dosť na to, aby som knihe dala viac ako tri hviezdičky.
"God damn it! I yelled to him. Will you stop wining about your problems during my murder!"
Koniec koncov bola kniha napísaná celkom dobre Andyho štýl je náučný, no zároveň jednoduchý a ľahko pochopiteľný. Čítalo sa mi ľahko a rýchlo a aj napriek tomu, že ma úplne nezaujala, prečítala som ju asi pri troch obedoch. No stále je pre mňa Marťan Andyho najlepšia kniha.

Zdroj obrázkov: Pinterest