sobota 2. novembra 2019

Recenzia: Na dvore z hmly a besu - Sarah J. Maas


Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 592
Rok vydania: 2019
Cena: 12,46 €

Anotácia: Po tom, čo Feyre zachránila krjinu Prythian, si čitatelia mysleli, že zazvonil zvonec a rozprávky je koniec. Feyre sa ocitla v bezpečí, obklopená bohatstvom a luxusom, pripravená na sobáš s milovaným Tamlinom, aby žili šťastne až do smrti. Feyre nikdy netúžil po osude princeznej z rozprávok, na rozdiel od svojich sestier. Feyre sa v nočných morách vracia k bohu s Amaranthou, pri ktorom položila svoj ľudský život, a tým zlomila kliatbu, získala nesmrteľnosť a schopnosti férov. Doteraz nedokáže zabudnúť na hrôzy, ktoré zažila pri oslobodení Tamlina, ani na zmluvu s Rhysom, lordom Nočného dvora.
Prečo sa nedokáže vložiť do obnovy Jarného dvora? Prečo sa cíti vždy naplnená, iba keď je s Rhysom? Na to nedokáže prísť ani sama. Feyre musí rýchlo spoznať svoje nové nesmrteľné telo a schopnosti, o ktorých dlho ani netušila. Na obzore sa totiž prebúdza starý nepriateľ, oveľa nebezpečnejší ako Amarantha, ktorý má na muške svet ľudí aj férov. 

,,Myslí si, že mu v príbehu prischne postava zloducha."
Odfrkla si. 
,,Zabudla som mu však povedať," vyriekla som potichu a otvorila dvere, ,,že zloduch je väčšinou ten, kto zamkne pannu vo veži a zahodí kľúč."
,,A?"
Pokrčila som plecami. ,,On bol ten, čo ma vyslobodil."

Môj názor: Na pokračovanie tejto série som sa tešila dosť dlho. Aj keď som si ju mohla prečítať v slovenčine alebo angličtine, čakala som kým vyjde slovenská verzia, pretože prvú časť mám v slovenčine a mám rada, keď mám sériu doma v jednom jazyku. Už pri čítaní prvej časti som si obľúbila Rhysanda, aj keď sa v nej vyskytoval až ku koncu a bol naozaj kretén, a tak, keď som sa dozvedela, že v dvojke sa bude po Feyre vyskytovať najčastejšie, a na Tamlina na chvíľu zabudneme, nemohla som byť šťastnejšia.

Pri knižných hrdinoch mi veľa netreba. Tmavé vlasy, ostré lícne kosti, pútavé oči, štipka sarkazmu a správanie bad boya a som chytená. Rhys všetkým spomínaným oplýva a ešte k tomu má aj záhadnú minulosť, hĺbku charakteru a city. A nie je úplný hajzel, na rozdiel od *spoiler alert* Tamlina.

,,Keď stráviš taký dlhý čas v temnote, Lucien, zistíš, že temnota na teba zazerá späť."

Pokračovanie série sa sústredí na čas po Amaranthe, na svet férov, ktorý po sebe zanechala. Feyre sa nevie spamätať z udalostí, ktoré zažila Pod horou, zle spáva a navyše je zúfalá z toho, že Tamlin nevie pochopiť jej túžbu po slobode. K tomu ešte aj jej telo prešlo nesmrteľnou premenou a teraz jej smrteľná duša žije vo večnom tele. Popri všetkých prípravách na svadbu s Tamlinom sa cíti uväznená a dusí sa. A v momente, keď už naozaj potrebuje na slobodu, jej Rhys pripomenie ich dohodu, ktorú uzavreli Pod horou.

Postupne Feyre zistí, že čas strávený s Rhysom je pre ňu synonymom pre slobodu, na rozdiel od času na Jarnom dvore.

Táto časť priniesla oveľa viac priestoru pre psychický vývin postáv, prehlbovanie vzťahov a tiež niekoľko nových zaujímavých charakterov, ktoré si proste musíte zamilovať. Feyre je jedna z mála ženských hrdiniek, ktoré mi nelezú na nervy svojou neschopnosťou. Učí sa bojovať, prijíma výzvy, zodpovednosť a nie je zbabelá. Tiež táto kniha prináša aj množstvo nečakaných zvratov, napríklad schopnosti Feyre alebo návšteva rôznych miest.

Samozrejme, počas celej knihy to medzi Feyre a Rhysom iskrí a nechýbajú tu ani scény, kedy sa zbližujú, no zároveň to nie je len povrchný vzťah založený na fyzickej príťažlivosti. Postupne sa otvárajú jeden druhému a odkrývajú najhlbšie odtiene ich charakterov, čo ich stále viac zbližuje.
Nie som domáci maznáčik ani bábika, ani zviera. Prežila som a som silná. Nebudem viac slabá a bezmocná. Nebudem, nemôžem byť zlomená. Skrotená.  
V tejto knihe som našla všetko, čo som od nej chcela. Definitívne to bol silnejší diel než prvý a ja som teraz ešte viac zvedavá na pokračovanie. Hlavne po tom cliff hangeri na konci. Síce táto séria neprináša žiadnu novinku čo sa týka fantasy tematiky, no rozhodne s ňou autorka pracuje fantasticky. Vykreslenie charakterov a ich vývoj sa jej naozaj darí. 
,,Na hviezdy, ktoré počúvajú, a sny, čo sa môžu plniť."
A tak idem čítať všetky rozčítané knihy, ktoré doma mám, aby som sa mohla pustiť do pokračovania.

utorok 29. októbra 2019

Recenzia: Daj mi tvoje meno - André Aciman


Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 232
Rok vydania: 2018
Cena: 10,95 €

Anotácia: Môže vás pár týždňový vzťah poznačiť na celý život? Čo ak v sedemnástich rokoch prežijete tú najintenzívnejšiu skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje? Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Eliových rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť - prerastajúca do posadnutosti a strachu, fascinácie i túžby. Úprimná nesentimentálna pocta ľudskej vášni od oceňovaného autora Andrého Acimana sa stala predlohou pre rovnomenný film, ktorý získal Oscara za adaptovaný scenár a bol nominovaný na Zlatý Glóbus vo viacerých kategóriách vrátane ocenenia za najlepší film roku 2017.

,,Keby si len vedel, ako málo viem o veciach, na ktorých naozaj záleží."
Môj názor: Toto bola taká letná oddychovka. Usmievala som sa, radovala, plakala. Živo som cítila slnečné lúče na tvári, na jazyku mala chuť marhuľovej šťavy. Každé slovo bolo napísané nezvyčajným spôsobom, ktorý niekedy pôsobil ako poézia, inokedy bol surový a tvrdý tak, ako život býva.

Musím sa priznať. Najprv som videla film. Myslela som si, že mi pokazí dojem z knihy. Ani trochu to tak nebolo. Užívala som si každú stránku, zapisovala krásne myšlienky 17-ročného Elia, ktorý mal úplne jedinečnú myseľ.

Vlastne ani neviem rozdeliť moje dojmy z filmu a knihy, pretože sa mi páčili oboje rovnako. Zamilovala som si herca, ktorý stvárnil Elia - Timothée Chalamet. Je to môj herecký objav minulého roka (odporúčam pozrieť si Beautiful Boy - nikdy som nezažila toľko emócií pri filme). Prostredie, v ktorom sa natáčalo, bolo úplne nádherné. Kniha aj film atakovali moje zmysly nádhernými scenériami a rôznym lokálnym jedlom a nápojmi. Pri čítaní som cítila na pokožke jemný vánok prúdiaci cez okenice do domu, osviežujúcu vodu v jazere a dotyk trávy rastúcej na lúke.

Najviac som si samozrejme zamilovala Elia, pretože do jeho mysle vidíme najviac. A poviem vám. Potrebujem veriť v to, že takí chlapci reálne existujú. S krásnou mysľou, čistí, premýšľajúci. Oliver sa mi spočiatku až tak nepozdával. Zdal sa mi ignorantský a namyslený. Nepáčil sa mi, že ignoroval a zraňoval Elia. No neskôr pochopíme jeho motívy a bolo mu odpustené. Ich vzťah vôbec nebol založený na sexuálnej príťažlivosti, aj keď jej bola istá časť knihy venovaná. Zamilovali sa do svojich duší. Rozprávali sa o veciach, o ktorých sa ľudia bežne nerozprávajú. Odkrývali pred sebou svoje vnútro a ostávali zraniteľní. Aj keď vedeli, že šťastní budú len chvíľu. Vedeli, že skončia so zlomeným srdcom, a aj preto bol každý dotyk, myšlienka a rozhovor tak vzácny.
Toto je moje miesto. Len moje. Sem chodím čítať. Prečítal som tu sám neviem koľko kníh. ,,Si rád sám?" spýtal sa. ,,Nie, nikto nie je rád sám. Ale naučil som sa s tým žiť."
Film man na rozdiel od knihy skrátenú verziu záveru. Osobne sa mi to páčilo viac. Poukázal na to, aká krehká je ľudská duša, že šťastie niekedy netrvá dlho a strata milovaného človeka bolí viac ako fyzická rana. Ukázal, že nie všetko musí mať šťastný koniec. Niekedy osudový pár proste neskončí spolu a nežije šťastne až do smrti. Niekedy majú veci smutný koniec. Aj to je život.

Daj mi tvoje meno odporúčam prečítať aj ľudom, ktorí nemajú radi vyslovene romantické knihy, pretože táto jedna je napísaná tak, že ukradne aj to najtvrdšie srdce. Varovanie:  Kniha je zameraná na LGBT tematiku, rieši vyrovnávanie sa so sexualitou, dospievanie a veci s ním spojené.

Neskôr! bolo ako mrazivé zabuchnutie dvier pred nosom, dávalo frčku našim medovým európskym jemnôstkam. Neskôr! vždy zanechalo ostrú pachuť, hoci dovtedy mohla vládnuť hrejivá dôverná atmosféra. Neskôr! nebolo hladkým ukončením ani doznením. Bolo tresknutím dvier. 

Zdroj obrázkov: Pinterest

sobota 14. septembra 2019

Seriálové odporúčania 1/2

Kto ma pozná, ten vie, že pozerám tonu seriálov. A síce niekedy pozriem pár dielov, možno celú sériu a potom na daný seriál zabudnem, stále mám niekoľko (veľa) takých, ktoré som videla už aj viackrát.
Nemám vyhradený špecifický žáner čo sa týka seriálov a filmov, no je pravda, že pozerám viac fantasy a sci-fi sérií ako čohokoľvek iného.
Niektoré seriály v mojom zozname sú staršie, niektoré točia už desaťročia. Nie všetky som videla viac ako raz. Pár som ich videla čisto pre pobavenie, iné vo mne zas niečo zanechali. Zoznam nie je zoradený podľa obľúbenosti, všetky mám rada rovnako, každý pre niečo iné.

Tu je môj zoznam:

Supernatural- Toto je seriál, ktorý pozerám asi najdlhšie, cca 10 rokov. Je o dvoch bratoch: Samovi a Deanovi, ktorí zdedili rodinný podnik - lovenie démonov. Seriál sa točí od roku 2005, doteraz má 14 sérií a končí tou ďalšou, pätnástou. Moja najobľúbenejšia vec na tomto seriáli nie je ani to všetko cool strašidelné lovenie, ani to, že hlavní protagonisti Sam, Dean a anjel Castiel sú celkom pohladenie na pohľad, ale to, že ten seriál tak starne so mnou. Bol tu pre mňa celé moje dospievanie a každú sériu si spájam s určitým obdobím môjho života. Moje najobľúbenejšie sú tie najstaršie série, no každá jedna má niečo, pre čo si ju obľúbim. A navrch toho všetkého je tento seriál aj veľmi vtipný.
Trailer na prvú sériu tu: https://www.youtube.com/watch?v=t-775JyzDTk

Teen Wolf- Tento seriál už skončil, dokopy mal šesť sérií a natáčaný bol od roku 2011 do 2017. Dej sa odohráva v mestečku Beacon Hills a sleduje tínedžera Scotta McCalla, ktorý jeden obyčajný večer v lese stretne niečo neobyčajné. Stane sa z neho vlkolak a celý seriál sa zaoberá tým, ako sa Scott pasuje so životom tínedžera vlkolaka, s tajomstvom, ktoré skrýva a pri tom mu pomáha jeho najlepší priateľ Stiles (ktorého hrá najkrajší Dylan O´Brien). Zo začiatku je to len obyčajný fantasy seriál, no postupne sa tam vyvíja skupina priateľov, ktorí sú jeden pre druhého rodina a môžme tu vidieť skvelý development charakterov. Tento seriál som videla už viackrát a vždy, keď ho dopozerám tak som znovu sentimentálna tínedžerka, ktorá sa smeje, plače, je v napätí a znovu a znovu sa vžíva do osudu hrdinov.
Trailer na prvú sériu tu: https://www.youtube.com/watch?v=1rCYDbefnmA

Charmed- A týmto myslím staré Čarodejnice. Nie tú novú podivnosť, ktorá sa tvári ako hodný reboot. Prue, Piper a Phoebe, sestry čarodejnice, ktoré zabíjajú démonov a snažia sa popritom žiť normálny život, pracovať a randiť. Doteraz si pamätám nedeľné doobedia na Markíze, kedy som povinne pozerala obe epizódy a celý týždeň sa potom nevedela dočkať na pokračovanie. Pravdepodobne to nebol úplne najvhodnejší seriál pre dieťa, no nedávno som si ho pozrela znovu a ako dospelá som si ho užívala asi ešte viac. Samozrejme, je vidieť, že seriál sa natáčal v rokoch 1998 - 2006, a teda vizuálne efekty odpovedajú danej dobe, no pri tejto klasike to tak proste má byť. Celých osem sérií je pre mňa úplná nostalgia a ideálne pozeranie na jeseň so šálkou horúceho čaju. 
Trailer na prvú sériu tu: https://www.youtube.com/watch?v=cdI43FwKKvg

Black Mirror- Teraz niečo menej oddychové. Black Mirror je seriálový fenomén. Spočiatku to bol veľmi neznámy britský seriál, ktorý v posledných rokoch vybuchol. Zaoberá sa tým, čo sa stane v prípade, ak necháme technológie ovládať náš život. Toto možno znie super sci-fi, no to desivé na tomto seriáli je, že všetko to vyzerá až príliš reálne a niektoré veci sa na moje zdesenie už bežne dejú. Každá epizóda má samostatný dej, a tak nie je potrebné pozerať jednotlivé časti po poradí, no majú určité prepojenia, ktoré si po čase všimnete. Niektoré epizódy sa pozerajú ľahšie, niektoré ťažšie. No každá jedna vás prinúti premýšľať o tom, kým ste, keď hľadíte do tej čiernej obrazovky (Black Mirror). Seriál má doteraz 5 sérií, niektoré majú tri časti, poniektoré až šesť. V minulom roku v rámci seriálu vyšiel aj interaktívny film Bandersnatch. 
Trailer na prvú sériu tu: https://www.youtube.com/watch?v=nSDviEdvw4U

Stranger Things- Áno, aj ja som jeden z tých ľudí, ktorí prepadli fenoménu zvanému Stranger Things. Zo začiatku som úplne ignorovala tento seriál a vôbec ma nezaujal. No raz v lete pred pár rokmi som nemala čo pozerať, a tak som si povedala, že je čas. Takmer nič som nevedela o deji, čiže som nemala žiadne očakávania. Na šupu som pozrela prvú sériu a hneď som si ju zamilovala. Ak ste ešte náhodou nepočuli o Stranger Things, je to príbeh o partii kamarátov, ktorí spolu chodia do školy, poobede spolu hrávajú D&D a žijú si neškodný život 12-ročných detí v 80-tych rokoch.  No zrazu sa jeden z nich stratí a tu začína akcia. Seriál je dosť akčný a napínavý, no pre mňa najlepšie sú vzťahy medzi deťmi a charaktery. Páči sa mi ako postupne deti rastú, ako sa ich vzťahy vyvíjajú, problémy, ktoré riešia a odvaha, s ktorou všetkému čelia. Zároveň sa tu vyskytne najlepší character development v dejinách seriálov vôbec - Steve Harrington, ktorý je moja ultimátne najobľúbenejšia postava. Seriál má skvele vypracovaný charakter 80-tych rokov, hrá v ňom aj Winona Ryder, ktorá ešte dodáva na atmosfére, je tu skvelá atmosféru vytvárajúca hudba, kinematografia na jednotku a herecké výkony profesionálov. Nie je div, že už teraz je to jeden z najkultovejších seriálov vôbec. Seriál má doteraz tri série a pokračuje ďalej pravdepodobne budúci rok. 
Trailer na prvú sériu tu: https://www.youtube.com/watch?v=b9EkMc79ZSU

The Librarians- Pamätáte si sériu filmov o knihovníkovi Flynnovi Carsenovi, ktorý nie je len tak obyčajným knihovníkom? Tak tento seriál je tak trochu pokračovaním týchto filmov zo začiatku tohto tisícročia. Sleduje príbeh troch knihovníkov: Jacoba, Cassandry a Ezekiela a ich ochrankyne Eve. Oni sa majú starať o knižnicu a riešiť problémy, ktoré sám Flynn nestíha a ktoré nie sú až tak veľmi podstatné. Budem úprimná, toto nie je najlepší seriál na svete. Dej nie je veľmi premyslený, ani postavy nie sú úplne zaujímavé. No to, čo mám na tomto seriáli rada je to, že ma vracia naspäť do času, keď som netrpezlivo v sobotu večer čakala na novú časť Flynna Carsena, predstavovala si ako sa raz aj ja vyberiem hľadať všetky tajomné chrámy a poklady starej civilizácie a budem pri tom bojovať s tajnými organizáciami. Je to proste úplne oddychový seriál, pri ktorom vám netreba veľa premýšľať. Seriál je už ukončený a má štyri série. 
Trailer na prvú sériu tu: https://www.youtube.com/watch?v=ayWNAUpUmO0

Chilling Adventures of Sabrina- Toto je jeden z tých podarených rebootov. Ak ste vyrastali približne v tom čase, ako ja, tak si pravdepodobne pamätáte na blonďavú čarodejnicu Sabrinu, jej tety Hildu a Zeldu a ich čierneho hovoriaceho kocúra Salema. Tento milý tínedžerský seriál bol súčasťou nejedného z nás. Netflix si minulý rok povedal, že obnoví tento príbeh mladej čarodejnice, no tentokrát trochu hodnovernejšie jeho komiksovej predlohe. Áno, Sabrina je pôvodne komiks od Archie Comics, od ktorých pochádza aj príbeh Riverdalu. Nová Sabrina je milá, sladká a blonďavá, no zároveň temná, plná čiernej mágie a pekných chlapcov. Kiernan Shipka perfektne stvárňuje rolu Sabriny, Ross Lynch (môžete poznať z Disney Channel) sa zhostil role Harveyho, sladkého chlapca odvedľa, Sabrininho bratranca Ambrosa hrá Chance Perdomo (veľká pastva pre oči) a stretneme sa aj s postavou Sabrininho spolužiaka z čarodejníckej akadémie Nicka v podaní Gavina Leatherwooda, ktorý je úplný miláčik. Odporúčam pozerať seriál na jeseň, pretože má skvelú atmosféru presne pre toto obdobie. A ak sa bojíte strašidelných filmov, možno vás sem-tam niečo vystraší, no nie je to nič nezvládnuteľné. Seriál má doteraz dve série a ja sa už teraz teším na pokračovanie. 
Trailer na prvú sériu tu: https://www.youtube.com/watch?v=ybKUX6thF8Q&t=95s  

Toto je prvá časť môjho zoznamu. Mám pripravených ešte ďalších sedem. Dúfam, že niekoho inšpirujem k pozretiu alebo znovu pozretie niektorého z nich a rada budem aj za vaše odporúčania. 

streda 19. júna 2019

Recenzia: Artemis - Andy Weir

Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 344
Rok vydania: 2018
Cena: 11,95 €

Anotácia: Jazz Basharová nemienila byť hrdinkou. Chcela len zbohatnúť. Netúži stať sa výstrednou miliardárkou ako mnohí návštevníci Artemidy, prvej a jedinej pozemskej kolónie na Mesiaci. Stačilo by jej zbohatnúť natoľko, aby nemusela bývať v byte malom ako truhla a živiť sa len ochutenými riasami. Natoľko, aby splatila dlh, ktorý ju už dlho ťaží. Keď sa jej konečne naskytne príležitosť dostať sa k veľkým peniazom, jednoducho jej neodolá. Táto akcia si vyžaduje unikátnu kombináciu prefíkanosti, technických zručností a neskutočnej dávky drzosti. Jazz však ešte nikdy nenarazila na prekážku, ktorú by neprekonala, a drzosti má na rozdávanie. Problém je v tom, že dokonalý zločin nemusí byť len koncom, ale aj začiatkom ešte väčších ťažkostí. Najmä ak sa zapletie do boja o ovládnutie jediného mesta na Mesiaci. Na úteku pred zločincami aj mužmi zákona si ešte aj Jazz musí priznať, že toto by mohlo byť nad jej sily. Teda ak nevymyslí plán, ako zachrániť Artemidu a neprísť pritom o život. Pravda, musí sa pritom vypracovať z drobnej pašeráčky na riadnu kriminálničku. 
"On a scale from one to ´invade Russia in winter,´ how stupid is this plan?"

Môj názor: Túto knihu by som asi len tak nechytila v kníhkupectve do ruky, ak by som nevedela, že ju napísal autor Marťana. Pred pár rokmi som ho objavila a milujem tú knihu. Napriek tomu, že do polovice knihy je v podstate v centre diania len jedna postava a s nikým okrem seba nekomunikuje, bola veľmi vtipná, poučná, zaujímavá a nová. Nič tomu podobné som dovtedy nečítala. A tak, keď som videla, že Andymu vyšla ďalšia kniha, neváhala som a prečítala ju.
Moje pocity hneď po dočítaní knihy boli veľmi rozpačité. Čakala som ďalšiu veľkolepú záchrannú akciu na štýl Marťana a dočkala som sa len zachraňovania situácie sebeckou hlavnou hrdinkou, ktorú vlastne spôsobila ona sama.
Takisto ako pri Marťanovi, aj tu som sa pri čítaní mnoho vecí naučila a kope ďalších ani nerozumela, keďže nemám veľmi hlavu na chémiu a astronómiu. Andy to ale dokáže napísať tak, že aj pre laika ako som ja to nie je nudné.
"And like all good lans, it required a crazy Ukrainian guy."
 
S touto knihou som mala dva problémy, ktoré boli dosť veľké na to, aby som ich len tak prehltla a išla ďalej. Hlavná hrdinka a zápletka. Hlavná hrdinka Jazz Basharová bola na môj vkus extrémne sebecká a otravná. Celá hlavná zápletka sa točila okolo problému, ktorý vlastne ona spôsobila. Nevedela som si nájsť dôvod, prečo by som s ňou mala súcitiť.
"There was something weird about being on the moon and fighting for your life with a stick and some fire."
Asi nikdy neprídem na chuť hlavným postavám v pozícii antihrdinov, a to je asi dôvod, prečo som si ju nevedela obľúbiť. Bola kriminálnička, ktorá vlastne pomáhala ľuďom, ktorí ohrozovali jediné mesto na Mesiaci. Nemám rada, keď niekto kvôli peniazom kope hrob sám sebe, ale aj druhým.
Koniec koncov ale Jazz urobila dobre a snažila sa všetko zachrániť, vďaka čomu som trochu pookriala a vyslúžila si odo mňa nejaké sympatie, no stále nebola moja obľúbená postava. Tou sa stal šialený Ukrajinec Martin Svoboda, ktorý Jazz pomáhal s rôznymi technickými vecami. On bol, na rozdiel od Jazz, vtipný, občas sladký a trochu nemotorný, no užívala som si scény s ním.

Zápletka knihy bola taká nijaká. Síce bola akčná, ale nie natoľko, aby som knihu nevedela odložiť a pokračovať v mojom dni. Na fantasy a sci fi literatúru som náročná, keďže sú to moje obľúbené žánre, a tak, aj napriek zaujímavému a originálnemu nápadu ma jeho prevedenie nepresvedčilo dosť na to, aby som knihe dala viac ako tri hviezdičky.
"God damn it! I yelled to him. Will you stop wining about your problems during my murder!"
Koniec koncov bola kniha napísaná celkom dobre Andyho štýl je náučný, no zároveň jednoduchý a ľahko pochopiteľný. Čítalo sa mi ľahko a rýchlo a aj napriek tomu, že ma úplne nezaujala, prečítala som ju asi pri troch obedoch. No stále je pre mňa Marťan Andyho najlepšia kniha.

Zdroj obrázkov: Pinterest

piatok 12. apríla 2019

Recenzia: Na druhom brehu - Laura Frantz



Vydavateľstvo: i527.net
Počet strán: 344
Rok vydania: 2018
Cena: 12,50 €

Anotácia: Na jar 1822 sa Ellie Ballantyneová rozhodne zanechať školu a vrátiť sa k rodičom do Pittsburghu. Po príchode domov však zistí, že rodičia sú na dlhšiu dobu odcestovaní a nezdá sa, že by súrodenci jej návrat ktovieako vítali. Ellie je však odhodlaná vzdorovať prekážkam a nájsť si svoje miesto na zemi. Zakrátko si otvorí dennú školu pre mladé slečny.
Keď sa však ukáže, že jednou z jej žiačok je aj nenapraviteľná mladá dáma z rodiny Turlockovcov, uvedomí si, že stojí na tenkom ľade. Turlockovci sú totiž otrokári a zámožní obchodníci s whisky. Závidia ­Ballantyneovcom ich vplyv a navyše ich podozrievajú z abolicionistických aktivít. Ellie sa čoraz väčšmi zamotáva do spleti vzťahov turlockovského klanu a najviac ju to ťahá k peknému Jackovi Turlockovi… Láska, ktorá nemá budúcnosť. Zradí vlastnú rodinu a pridá sa k nepriateľovi?


Môj názor: Román Na druhom brehu nie je literatúra, ktorú by som si zvyčajne vybrala na čítanie. Síce mám rada históriu, historické romance nie sú môj obľúbený žáner. Väčšinou tam je totiž hlavná hrdinka typická pre svoju dobu. Bezbranná, bez práva na čokoľvek, unudená životom a všetkými tancovačkami, ktorých sa musí zúčastniť. A to jediné, čo ju z tejto mizérie dokáže vyslobodiť, je muž. Najlepšie s pekne krojenými perami, čeľusťou ostrou ako britva a s netypickým chovaním samozrejme. Taký, ktorý vidí skutočne do jej vnútra. Niežeby som nemala rada romantiku, to nie. Ale takýchto kníh už bolo napísaných dosť.
Na druhom brehu bol trochu netypický historický román. Hlavná hrdinka Ellie Ballantyneová sa rozhodla zanechať školu a vrátiť sa k rodičom do Pittsburghu. Cestou domov sa dostane do miernej šlamastiky, z ktorej ju dostane muž, ktorého dávno poznala. Týmto mužom je Jack Turlock. Muž z rodu, ktorý nemá najlepšie vzťahy s rodinou Ballantyneovcov. A tu sa začína príbeh Jacka a Ellie, ktorý siaha do dávnej minulosti. Vynárajú sa staré spomienky, ktoré boli už dávno zabudnuté, ale takisto aj city, ktoré boli dlho potláčané.
  

„Odvrátil zrak, aby unikol aj tej najmenšej pripomienke na Ellie. Stavil by sa, že ona voči nemu prechováva rovnaké pocity."


Ellie ale nezaháľa celé dni a nebásni zbytočne o Jackovi Založí dievčenskú školu, kde učí mladé dievčatá v Pittsburghu o schopnostiach, ktorými by mala každá riadna mladá dáma oplývať. Jednou z jej žiačok sa stane aj neposlušná sestra Jacka Turlocka, Chloe. A tak z pôvodného plánu, ktorý obaja mali, že sa budú radšej jeden druhému vyhýbať, vznikne to, že kvôli spojeniu v Chloe sa stretávajú a spoznávajú čoraz viac.
V celej knihe cítiť silnú vieru v Boha, ktorú má Ellie, a to, že sa snaží počúvať to, čo jej Boh hovorí. Jack, na druhej strane, vieru už dávno stratil a kvôli hriechu ich rodiny má pocit, že si nezaslúži odpustenie a ani Ellie.
Niektoré časti boli pre mňa veľmi pomalé a nudné. Musela som sa veľmi premáhať, aby som ich prečítala a knihu neodložila. No tie ostatné boli skutočne zaujímavé. Vzťah Jacka a Ellie bol trpko-sladký, pri niektorých častiach som doslova tajila dych. Páčilo sa mi pozorovať, ako sa Jack a Ellie snažia nájsť cestu jeden k druhému, ale zároveň ako veľmi bojujú sami proti sebe. Koniec bol na takýto typ románu netypický. Predpokladám, že príde pokračovanie, pretože Na druhom brehu je druhá časť série Dedičstvo Ballantyneovcov. Ale na to, aby ste ho zistili, ho musíte prečítať sami.

Ďakujem vydavateľstvu i527.net za poskytnutie recenzného výtlačku.
Zdroj obrázkov: Pinterest


štvrtok 31. januára 2019

Recenzia: Toto je moje srdce - C. C. Hunterová

Vydavateľstvo: YOLI
Počet strán: 381
Rok vydania: 2018
Cena: 12,90 €

Anotácia: Sedemnásťročná Leah McKenzieová nemá srdce. Nažive ju drží umelé, ktoré si so sebou nosí v batohu. Ani to jej však nemôže dať viac ako pár rokov života. S jej vzácnou krvnou skupinou je transplantácia veľmi nepravdepodobná. Musí teda stále žiť tak, akoby umierala, a to veru nie je ľahké. Keď sa však predsa len naskytne vhodné srdce, Leah dostane druhú šancu na život. Potom však zistí, že darcom bol chlapec z jej školy, o ktorom všetci tvrdia, že spáchal samovraždu. Keď sa k tomu pripoja aj záhadné sny, ktoré sa jej od transplantácie ustavične vracajú, uvedomí si, že v nich možno nájde kľúč k tomu, čo sa naozaj stalo.
Matt odmieta veriť, že sa jeho dvojča zabilo. Leah ho vyhľadá a zistí, že majú obaja podobné sny. Je presvedčený, že to musí niečo znamenať. Kým Leah s Mattom odhaľujú tajomstvá, ktorými je opradená bratova záhadná smrť, zvláštne puto medzi nimi prerastie v lásku, o ktorú nechcú prísť. Budúcnosť je však nevyspytateľná a ani nové srdce Leah nič nezaručuje. Kto by to povedal, že žitie si vyžaduje viac odvahy ako umieranie?


„Eric má pravdu. Keď niekto z ich rodiny trpí, trpia všetci. To im nemôže urobiť.“

Môj názor: Och..prečo mám ja len slabosť na tieto contemporary teen romantické knihy? Oni proste vždy znejú tak milo, hrejivo, k šálke čaju a dlhému večeru. Keď vám je ťažko a radšej sa na pár hodín stanete niekým iným. Keď vám príbeh dievčaťa s umelým srdcom znie lepšie než realita skúškového a deadlinov. Budem úprimná. Veľmi som si neprečítala, o čom táto knižka vlastne je. Videla som jej krásnu obálku a zrazu som sa ocitla pri pokladni v Panta Rhei a vyťahovala kreditku z peňaženky. 

„Kolená sa mi začnú podlamovať a musím ich prepnúť, aby som nespadla. Pri mojich plánoch som nikdy nerátala s tým, že... prežijem. Niežeby ma to netešilo, len je to skrátka obrovská zmena.“

Začítala som sa ihneď. Hlavná hrdinka Leah, ktorá žije s umelým srdcom v batohu, mi od začiatku prišla veľmi pragmatická, vyrovnaná a mala rada knižky. Čo som si na nej mohla neobľúbiť? Na to, že prakticky zomierala, sa potýkala s bežnými tínedžerskými problémami: nenávisť voči ružovej, vyhýbanie sa ľuďom, pekný doučovateľ matiky. Ktorého brat – dvojička spáchal samovraždu, a ktorého srdce teraz, o pár mesiacov neskôr, bije v hrudi Leah. Kto z nás si tým neprešiel? 

Leah po transplantácii srdca začne mať divné sny, ktoré vyzerajú skôr ako spomienky. Spomienky, ktoré ale nepatria jej. Postupne sa snaží začleniť do bežného života, chodiť do školy, stretáva sa so starými priateľmi, zbližuje sa s Mattom. No niečo je stále divné a ona má pocit, akoby sa veľká časť toho, kým bola, úplne vytratila a bola nahradená inou. Takou, ktorá mala rada indické jedlo, ktoré mal rád aj Eric. 

„Nesúhlasím s tým, čo povedala, aj keď chápem, že je to logické. Neznášam sa za to, lebo vždy som bola racionálna.  Áno, bola. Teraz už neviem, aká vlastne som.“

Nedá jej to a zverí sa Mattovi. Od neho sa dozvedá, že on vôbec neverí tomu, že jeho brat spáchal samovraždu. A tak začína vyšetrovanie. Matt a Leah sa snažia zistiť, čo polícia prehliadla. Hľadajú miesta, kam Eric chodil, ľudí, s ktorými sa stretával. Postupne sa ich vzťah prehlbuje a my môžeme pozorovať aj narastanie citov voči tomu druhému. 

Toto je moje srdce nie je len o romantike. Je to aj o problémoch v rodine. O tom, ako sa Mattova mamka musela postaviť na nohy po smrti manžela a syna. O tom, aké je to stratiť blízkeho človeka. Žiť s tým, že kedykoľvek môžete zomrieť. Spočiatku som si myslela, že to bude len typická tínedžerská romantika a autorka používa tragický osud hlavných hrdinov len ako nejakú backstory. Ale tento príbeh má aj svoju hĺbku. 

„Obaja sa rozosmejeme. Je to ten smiech, pri ktorom sa zdá byť život akosi sladší. A veru aj je... sladký.“

 
Moje hodnotenie: Toto je moje srdce nie je knižka pre každého. Je zameraná na mladšieho čitateľa od 15 rokov. Ale nebude sa pri nej nudiť ani človek v mojom veku (mám 21). Nepatrí u mňa medzi najlepšie knižky tohto roka, ale je to dosť silný priemer. Má pekné myšlienky, preberá aj vážne témy, no zároveň vás zahreje pri srdci. 

Odporúčam pri čítaní pustiť nejaký milý playlist na Spotify, napríklad tento.
Zdroj obrázkov: Pinterest

streda 2. januára 2019

Recenzia: Na dvore z tŕňov a ruží - Sarah J. Maas

Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 423
Rok vydania: 2017
Cena: 9,95 €

Anotácia: Keď devätnásťročná lovkyňa Feyre zabije v lese vlka, na prah jej domu dorazí nebezpečný netvor, ktorý sa dožaduje odplaty. Feyre sa razom ocitá uprostred zákernej čarovnej krajiny, ktorú pozná len z rozprávok a legiend. Až tam zistí, že jej uchvatiteľ nie je žiadny netvor, ale príslušník rasy smrteľne nebezpečných a nesmrteľných férov, ktorí kedysi vládli celému svetu. A volá sa Tamlin. Na jeho panstve si postupne uvedomuje, že ľadová nevraživosť, ktorú k nemu pociťovala, sa premieňa na spaľujúcu vášeň, čo pohlcuje všetky klamstvá a výstrahy o prekrásnom, no nebezpečnom svete férov. Férsku krajinu však zahaľuje prastarý zlovestný tieň. Feyre musí objaviť spôsob, ako ho zastaviť... inak má na svedomí Tamlina a celú férsku rasu.

„Nechala som otcove slová zmiznúť vo vŕzganí snehu pod nohami a nasledovala som zviera do lesa zahaleného nocou.“

Môj názor: Asi ma bude nenávidieť veľa knihomoľov, ale séria Trón zo skla od Sarah J. Maas naozaj nepatrí medzi moje obľúbené. Ledva som dočítala prvú časť, do druhej sa ani nehodlám pustiť. Ja viem, že je to fantasy, viem, že fantasy svet má svoje vlastné pravidlá, ale svet Trónu zo skla mi proste nesadol. A preto som bola veľmi opatrná, keď som otvárala túto knižku. V kníhkupectve som ju chytila do ruky a položila naspäť na miesto asi trikrát. Počula som na ňu extrémne dobré ohlasy zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Mám naozaj rada prerozprávané klasické príbehy, a tak som si povedala: „Už je čas.“

Neľutujem.

„Ak si bystrá, pochopíš, že treba mať zavreté ústa a natrčené uši. Tu ti to pomôže viac ako podrezaný jazyk. A snaž sa zachovať si zdravý rozum – ešte aj tvoje zmysly sa ťa budú snažiť zradiť.“

Najprv bolo trochu ťažké zorientovať sa vo svete férov. Väčšina fantasy, ktorú som čítala, bola upírska, vlkolačia, čarodejnícka alebo všetko dokopy. O féroch som vedela len čo-to, aj to len o féroch zo sveta Cassandry Clare. Postupne som sa ale zoznámila so svetom aj s hlavnou postavou. Feyre sa snaží uživiť svoju rodinu, vďaka ktorej som knihu skoro hodila na zem a udupala, dve sestry a otca, ktorí sa nevedia spamätať z toho, že už viac nie sú bohatí. Je krutá zima a keď sa Feyre namiesto jeleňa podarí zabiť v lese vlka, dúfa, že majú vystarané aspoň na nejaké obdobie. No na prahu jej dverí sa objaví zviera, ktorý ju odvlečie do sveta férov. Za hranice, kam žiaden rozumný človek dobrovoľne nevstúpi. Zoznamujeme sa s úplne iným svetom. Krásnym, no krutým. Objavujeme, kto v skutočnosti je zviera a spoznávame Tamlina.

„Myslím, že ťa začínam mať rád – na to, že si vraždiaci človek.“

Moja najhoršia vlastnosť pri čítaní je, že som kráľovná spoilerov. Popozerám si nejaké pekné fanarty na Pintereste z knihy, ktorú práve čítam a pri tom narazím na masívny spoiler. A tak som sa snažila mať Tamlina rada. No vedela som, že príde sassy temný Rhysand a ja zabudnem na Tamlina. Tak aj bolo. Absolútne som začala ignorovať rozvíjajúci sa vzťah medzi Feyre a Tamlinom, ale proste Rhys. Teoreticky mu autorka v tejto časti nevenovala až toľko priestoru, v podstate sme sa len okrajovo dozvedeli, kto je. Ale viem (lebo som si to vyspoilovala a ani trochu to neľutujem), že v druhej časti stretneme Rhysanda oveľa viac. Teda, niežeby som mala svojho favorita (očividne mám).


,,Krokmi, ktoré boli príliš vznešené a príliš šelmovité, pristúpil k jedálenskému stolu a zastal len pár metrov od Najvyššieho lorda. Bol presne taký, ako som si ho pamätala, so svojím nóbl oblečením, kvalitnou látkou obklopenou chápadlami noci – ebenová tunika vyšívaná zlatom a striebrom, tmavé nohavice a čierne čižmy po kolená. Nikdy som sa neodvážila ho namaľovať – a teraz som vedela, že sa o to nikdy ani nepokúsim.“

Veľmi zaujímavou postavou bol Lucien, člen Tamlinovho dvora. Síce sa mu autorka nevenovala veľa, som zvedavá, čo prinesú pokračovania. Nikdy si nenechal ujsť príležitosť povedať niečo sarkastické Feyre a (za čo ju najviac na svete ľúbim ako postavu) ona bola rovnako sarkastická. Hrdinka, ktorá sa pri sarkazme nečervená a nevie ako reagovať je vzácna ako šafrán.

„Budeš domov letieť?“ spýtala som sa. Uchechtol sa. „Nanešťastie by to trvalo dlhšie, než si môžem dovoliť. Niekedy inokedy však znova ochutnám oblohu.“

Moje hodnotenie: Celkovo knižku hodnotím na 4/5*. Príbeh bol veľmi pútavý, mal spád, prekvapivé momenty, autorka vykreslila silné charaktery, ktoré počas knihy budovala, vykreslila svet, v ktorom má logiku a nepletie sa vo vlastných výmysloch. Som zvedavá, kam sa poberie príbeh ďalej. Záver prvej knihy bol veľmi napínavý a črtajú sa tam zaujímavé dobrodružstvá pre Feyre.

Upozornenie: Na knihe je uvedený odporúčaný vek čitateľa 18+. V knihe sú používané vulgarizmy a sexuálne scény.