sobota 2. novembra 2019

Recenzia: Na dvore z hmly a besu - Sarah J. Maas


Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 592
Rok vydania: 2019
Cena: 12,46 €

Anotácia: Po tom, čo Feyre zachránila krjinu Prythian, si čitatelia mysleli, že zazvonil zvonec a rozprávky je koniec. Feyre sa ocitla v bezpečí, obklopená bohatstvom a luxusom, pripravená na sobáš s milovaným Tamlinom, aby žili šťastne až do smrti. Feyre nikdy netúžil po osude princeznej z rozprávok, na rozdiel od svojich sestier. Feyre sa v nočných morách vracia k bohu s Amaranthou, pri ktorom položila svoj ľudský život, a tým zlomila kliatbu, získala nesmrteľnosť a schopnosti férov. Doteraz nedokáže zabudnúť na hrôzy, ktoré zažila pri oslobodení Tamlina, ani na zmluvu s Rhysom, lordom Nočného dvora.
Prečo sa nedokáže vložiť do obnovy Jarného dvora? Prečo sa cíti vždy naplnená, iba keď je s Rhysom? Na to nedokáže prísť ani sama. Feyre musí rýchlo spoznať svoje nové nesmrteľné telo a schopnosti, o ktorých dlho ani netušila. Na obzore sa totiž prebúdza starý nepriateľ, oveľa nebezpečnejší ako Amarantha, ktorý má na muške svet ľudí aj férov. 

,,Myslí si, že mu v príbehu prischne postava zloducha."
Odfrkla si. 
,,Zabudla som mu však povedať," vyriekla som potichu a otvorila dvere, ,,že zloduch je väčšinou ten, kto zamkne pannu vo veži a zahodí kľúč."
,,A?"
Pokrčila som plecami. ,,On bol ten, čo ma vyslobodil."

Môj názor: Na pokračovanie tejto série som sa tešila dosť dlho. Aj keď som si ju mohla prečítať v slovenčine alebo angličtine, čakala som kým vyjde slovenská verzia, pretože prvú časť mám v slovenčine a mám rada, keď mám sériu doma v jednom jazyku. Už pri čítaní prvej časti som si obľúbila Rhysanda, aj keď sa v nej vyskytoval až ku koncu a bol naozaj kretén, a tak, keď som sa dozvedela, že v dvojke sa bude po Feyre vyskytovať najčastejšie, a na Tamlina na chvíľu zabudneme, nemohla som byť šťastnejšia.

Pri knižných hrdinoch mi veľa netreba. Tmavé vlasy, ostré lícne kosti, pútavé oči, štipka sarkazmu a správanie bad boya a som chytená. Rhys všetkým spomínaným oplýva a ešte k tomu má aj záhadnú minulosť, hĺbku charakteru a city. A nie je úplný hajzel, na rozdiel od *spoiler alert* Tamlina.

,,Keď stráviš taký dlhý čas v temnote, Lucien, zistíš, že temnota na teba zazerá späť."

Pokračovanie série sa sústredí na čas po Amaranthe, na svet férov, ktorý po sebe zanechala. Feyre sa nevie spamätať z udalostí, ktoré zažila Pod horou, zle spáva a navyše je zúfalá z toho, že Tamlin nevie pochopiť jej túžbu po slobode. K tomu ešte aj jej telo prešlo nesmrteľnou premenou a teraz jej smrteľná duša žije vo večnom tele. Popri všetkých prípravách na svadbu s Tamlinom sa cíti uväznená a dusí sa. A v momente, keď už naozaj potrebuje na slobodu, jej Rhys pripomenie ich dohodu, ktorú uzavreli Pod horou.

Postupne Feyre zistí, že čas strávený s Rhysom je pre ňu synonymom pre slobodu, na rozdiel od času na Jarnom dvore.

Táto časť priniesla oveľa viac priestoru pre psychický vývin postáv, prehlbovanie vzťahov a tiež niekoľko nových zaujímavých charakterov, ktoré si proste musíte zamilovať. Feyre je jedna z mála ženských hrdiniek, ktoré mi nelezú na nervy svojou neschopnosťou. Učí sa bojovať, prijíma výzvy, zodpovednosť a nie je zbabelá. Tiež táto kniha prináša aj množstvo nečakaných zvratov, napríklad schopnosti Feyre alebo návšteva rôznych miest.

Samozrejme, počas celej knihy to medzi Feyre a Rhysom iskrí a nechýbajú tu ani scény, kedy sa zbližujú, no zároveň to nie je len povrchný vzťah založený na fyzickej príťažlivosti. Postupne sa otvárajú jeden druhému a odkrývajú najhlbšie odtiene ich charakterov, čo ich stále viac zbližuje.
Nie som domáci maznáčik ani bábika, ani zviera. Prežila som a som silná. Nebudem viac slabá a bezmocná. Nebudem, nemôžem byť zlomená. Skrotená.  
V tejto knihe som našla všetko, čo som od nej chcela. Definitívne to bol silnejší diel než prvý a ja som teraz ešte viac zvedavá na pokračovanie. Hlavne po tom cliff hangeri na konci. Síce táto séria neprináša žiadnu novinku čo sa týka fantasy tematiky, no rozhodne s ňou autorka pracuje fantasticky. Vykreslenie charakterov a ich vývoj sa jej naozaj darí. 
,,Na hviezdy, ktoré počúvajú, a sny, čo sa môžu plniť."
A tak idem čítať všetky rozčítané knihy, ktoré doma mám, aby som sa mohla pustiť do pokračovania.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára