streda 31. októbra 2018

Recenzia: Nech sneží - John Green, Maureen Johnsonová, Lauren Myraclová



Vydavateľstvo: YOLI
Počet strán: 301
Rok vydania: 2015
Cena: 10,36€

Anotácia: Na Štedrý večer sa na mestečko Gracetown zosype bohatá snehová nádielka. Zasnežená vianočná krajina je síce hotová idylka, ale všetko s mierou. Pre nezjazdné cesty a metrové záveje kolabuje doprava a kalamita je na svete. Trom mladým ľuďom a ich priateľom v okamihu prekazí sviatočné plány a zdá sa, že ich čaká najhoršia noc v živote. Veď kto by chcel namiesto rozbaľovania darčekov uviaznuť vo vlaku bez elektriny, riskovať život kvôli štrnástim upišťaným roztlieskavačkám či zháňať miniprasiatko v skolabovanom meste? Iba ak by sa katastrofa zmenila na skutočné čaro Vianoc...

Môj názor: Táto kniha sa ku mne dostala po rokoch odkedy vyšla. A to myslím doslova po rokoch. V slovenčine vyšla v roku 2015, ale ja som ju registrovala hneď od roku 2013, kedy vyšla pôvodná anglická verzia. Každý rok som si povedala, že si ju kúpim pred Vianocami a počas prázdnin ju budem čítať. Nikdy sa tak nestalo, až som ju napokon pred dvoma týždňami vychytala v našej knižnici a aj napriek tomu, že je október, som si ju požičala.
Je napísaná troma úspešnými spisovateľmi young adult literatúry súčasnosti. Johna Greena v literatúre pozná hádam každý. Ja som od neho čítala takmer všetky knihy a napriek tomu, že to nie je môj najobľúbenejší autor, užívam si jeho štýl písania a nápady. Jeho knihy majú mnohokrát veľmi pekné hlboké myšlienky a prinútia vás zamyslieť sa. Maureen Johnson registrujem len ako spoluautorku Simona Lewisa a Magnusa Banea. A o Lauren Myracle som síce už počula, nič som od nej ale nečítala, keďže sa zameriava na trochu mladšiu vekovú skupinu ako som ja.
Čo si teda myslím o samotných príbehoch? Kniha ako celok sa mi páčila. Verím, že ak by som ju čítala počas Vianoc s čajom v ruke a prepchávala sa koláčmi, páčila by sa mi ešte viac. Najviac mi učaroval prvý príbeh od Maureen. Hlavná hrdinka jej príbehu bola vtipná a sebakritická. Príbeh bol sladký a taký naozaj vianočný.

„Nikdy nie je tak zle, aby to zásluhou štrnástich hyperaktívnych roztlieskavačiek nemohlo byť ešte horšie.“

Druhý príbeh ma neoslovil tak veľmi ako prvý. S postavami som sa nevedela až tak stotožniť. Ale páčilo sa mi ako sa Green držal atmosféry knihy, ale zároveň do nej vložil aj svoj jedinečný štýl, ktorý poznám z jeho predchádzajúcich kníh.

„Ale pritom (a toto ma najviac štve na ľudskom vedomí) – keď človeku preblesne hlavou nejaká myšlienka, je veľmi ťažké sa jej zbaviť.“

V treťom príbehu sa všetko poprepájalo a to mi uzatvorilo dojem z celej knihy ako celku. Knižka mala príjemnú atmosféru, ako stvorená na zasnežené večery. Príbehy ma nesklamali, ale ani neuchvátili. Pravdepodobne sa z nej nestane m
oja Vianočná klasika, ale som rada, že som si ju prečítala. Bolo to milé jednoduché čítanie.

Zdroj obrázkov: Pinterest


2 komentáre:

  1. Táto kniha je ako stvorená na relax...síce som ju ešte nečítala, no z tvojej recenzie, ale i z ďalších, ktoré som na tento titul čítala, je cítiť, že si pri nej človek jednoducho oddýchne...vypne a nechá sa unášať :) Avšak, mňa veľmi neláka, Greena až tak nemusím (aj keď musím uznať, že v jeho knihách sú skutočne krásne myšlienky) a ostatných autorov nepoznám :/ YA ma už veľmi neťahá, no aj tak sa vždy v tomto žánri nájdu tituly, ktoré ma predsa len nadchnú...ale Nech sneží by ma asi neoslovilo tak, ako by som si žiadala. Avšak, ak by som si chcela oddýchnuť, tak viem, po akej knihe siahnuť :)
    Som rada, že som k tebe zavítala...máš veľmi príjemné recenzie♥ Prajem ti, aby sa ti v blogosfére darilo a mala množstvo inšpirácie pre nové články...a šťastnú ruku na dobré tituly :D Maj sa krásne! ^.^

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Veľmi ďakujem za pochvalu. Budem sa snažiť pokračovať čo najlepšie to pôjde :)

      Odstrániť