Vydavateľstvo: Kumran.sk
Počet strán: 448
Rok vydania: 2018
Cena: 11,35 €
Grace bojuje s vlastnými démonmi. Po tom, ako si život prevrátila naruby zlými rozhodnutiami, zaprisahá sa, že už nikdy nedovolí, aby pre lásku prišla o svoje sny.
„Veď sme jeho dielo, stvorení v Kristovi
Ježišovi na to, aby sme konali dobré skutky, ktoré nám Boh už vopred pripravil.“
Efezským 2:10
Môj názor: Spočiatku
som bola veľmi skeptická voči tejto knihe. Ja nie som úplne na klasické love
story s krásnym happyendom. Môj obľúbený knižný žáner je fantasy a sci-fi.
No napriek tomu som knižku prečítala, a aj keď mi to trvalo trošku dlhšie,
utvorila som si na ňu nejaký ucelený názor.
Od Riversovej som ešte
nič nečítala a síce som kresťanka, čítam skôr odbornú kresťanskú
literatúru ako fikciu. Nevedela som si vôbec predstaviť, ako môže vyzerať
lovestory napísaná pútavo pre súčasné publikum, no zároveň v rámci zachovania
kresťanských zásad. Na moje počudovanie to fungovalo veľmi dobre.
Postavy mali emočnú
hĺbku, čo bolo vyjadrované skrze časti s pohľadom do minulosti oboch
hlavných postáv. Roman a Grace boli úplne odlišné osobnosti, ale obaja si
toho prežili vo svojom živote veľa. Roman sa s ťažkou minulosťou
vysporiadal uzavretým spôsobom maliara – bohéma, ktorý nehľadí na minulosť,
užíva si život bohatého umelca a zdá sa, že jediná chvíľa, kedy niečo cíti,
je, keď rebeluje proti zákonu. Grace, na druhej strane, sa snaží aj s výchovou
malého syna postaviť na vlastné nohy, hľadá si dobrú prácu, prežíva živý vzťah
s Bohom, pravidelne sa stretáva so svojimi priateľkami a žije vcelku
usporiadaný život. Tieto ich rozličné svety na seba narazia, keď Grace začne
pre Romana pracovať a my sa môžeme pozerať, ako sa obaja menia, otvárajú
svoje vnútro jeden pred druhým a ako Roman postupne nachádza svoju cestu k Bohu. Občas mi v niektorých momentoch vadili Graceine kamarátky z kostola. Síce mali veľmi milý vzťah, niekedy mi ich názory a pripomienky prišli úplne z cesty. Hlavne jeden moment, keď (spoiler alert) zoznámia Grace s jedným pastorom z internetovej zoznamky.
Páčilo sa mi to, ako Grace, aj napriek tomu, že mala Romana rada, počúvala Boha vo svojich rozhodnutiach a neskákala do vzťahu po hlave. Bolo vidieť, že sa naozaj poučila z minulosti. Väčšinou ma vnútorne monológy postáv nebavia, pre ich zdĺhavosť, ale tu som ich zniesla kvôli tomu, lebo boli naozaj k veci. Zároveň som mala ale občas taký pocit neprítomnosti romantického vzťahu medzi Romanom a Grace. Zdalo sa mi akoby sa tam objavil len tak ku koncu a keď občas premýšľali jeden o druhom emočné vyjadrenia sa mi zdali suché a neúprimné. Ale to je možno len môj subjektívny názor, pretože som navyknutá na romantické knihy, ktoré sú oveľa sladšie.
Boli momenty v knihe, kedy som sa aj nudila, ale určite ich nebolo až tak veľa, aby ma to znechutilo a knihu by som často odkladala. Vcelku to bolo veľmi príjemné čítanie ku káve, do vlaku, alebo do upršaného poobedia namiesto učenia sa do školy. Knihu odporúčam ľuďom, ktorí chcú vidieť pôsobiť živého Boha v životoch ľudí. Ktorí chcú vidieť, ako sa môže celý svet obrátiť na ruby. Ako Boh môže meniť človeka úplne od základov a utvárať z neho majstrovské dielo.

Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára