Vydavateľstvo:
SlovartPočet strán: 449
Rok vydania: 2018
Cena: 11,56€
Anotácia: Vo svete budúcnosti už neexistujú vojny, choroby ani hlad – ľuďom sa podarilo zbaviť všetkého utrpenia a dokonca zvíťaziť aj nad smrťou. Jediní, kto má právo ukončiť niečí život, sú „kosci" – ich úlohou je zaistiť, že nedôjde k preľudneniu. Žatva, alebo pravidelné prerieďovanie populácie, so sebou nesie veľkú moc, no aj zodpovednosť, osamelosť a odriekanie.
Citra a Rowan ešte ani nedosiahli plnoletosť, no boli vybraní, aby sa stali učňami poslov smrti – pritom ani jeden by si dobrovoľne túto cestu nezvolil. Najmä keď ich jediná chyba môže stáť život. Napriek rozdielnym povahám sa počas zdokonaľovania v smrtonosom remesle postupne zbližujú, ani dokonalý svet však nie je imúnny voči nevyspytateľnej ľudskej povahe, a tak ich zrada a intrigy z najvyšších kruhov čoskoro postavia proti sebe. Ten, čo v najťažšej skúške uspeje, prežije – a podpíše tým druhému rozsudok smrti.
"Planes fell from the sky. Cars actually crashed. There was pain, misery, despair. It´s hard for most of us to imagine a world so unsafe, with dangers lurking in every unseen, unplanned corner. All of that is behind us now, and yet a simple truth remains: People have to die."

Môj názor: Och..táto kniha. Je málo knižiek, do ktorých sa viem extrémne zažrať a ťažko ich púšťam z rúk. Táto mi učarovala už len z anotácie. Je veľmi výnimočná svojím námetom, kde sa Citra a Rowan, dvaja mladí ľudia, ktorí žijú v dystopickej budúcnosti, priúčajú remeslu „kosca“.
Hneď od začiatku som si veľmi obľúbila obe hlavné postavy. Citra, narozdiel od iných YA ufňukaných hrdiniek, sa v napätých situáciách chovala rozumne, mala racionálne myšlienkové pochody, zaujímavé postrehy a na konci sa z nej stala dokonca frajerská badass. Rowan mal od začiatku veľmi vyspelý a triezvy pohľad na jeho život, spoločnosť a aj jeho budúce „zamestna
nie“. Nebol prehnane emocionálny, ale mal svoje emočné chvíľky. Aj v rôznych situáciách, do ktorých sa postupne dostával, ostal stále rovnaký. Nenechal sa strhnúť mocou, ktorá mu bola ponúkaná, bojoval, bol sarkastický a jednoducho bol dobre prepracovaný charakter.
"We are not the same beings
we once were. So then, if we are no longer human, what are we?"
Postupne sa v knihe zoznamujeme aj s inými postavami, ako je (ospravedlňujem
sa za anglické názvy, čítala som knihu v angličtine) Scythe Faraday, ktorý
bol úplne mega najviac cool a autor mi ním počas čítania privodil párkrát
mierny infarkt. Na scéne sa ukážu aj iní „kosci“, napríklad Scythe Curie, ktorá
sa mi spočiatku zdala dosť zvláštna, ale postupne sme mohli odkrývať jej
osobnosť a som zvedavá, čo s ňou autor plánuje ďalej. Asi v polovici
sa objaví aj Scythe Goddard a och môj...neviem, či si niekto túto postavu
obľúbil. Ja teda rozhodne nie.
"Immortality has turned us
all into cartoons."
Príjemným osviežením počas čítania sú aj útržky z denníkov koscov, kde vyjadrujú niektorí z nich dosť zaujímavé názory a postupne sa aj cez tieto útržky dozvedáme niečo o dôvode, prečo je spoločnosť, v ktorej žijú, taká, aká je, prečo vlastne vznikli „kosci“ a čo si o tom jednotlivé postavy myslia.
"They lived in a world where
nothing anyone did really mattered. Survival was guaranteed. Food was
plentiful, and comfort was a given. The Thunderhead saw to everyone´s
needs. When you need nothing, what else can life be but pleasant?"
Túto knihu už radím medzi moje obľúbené YA. Prečo? Môj najväčší problém s fantasy YA je ten, že autori často zakladajú na romantickom vzťahu hlavnej postavy. Ja chápem, že je to zaujímavý element a častokrát si aj ja nájdem nejaké OTP a na tých si fičím. Ak s tým autor vie dobre pracovať a emočné výlevy postavy neprehlušia skvelý námet na knihu, tak nemám žiadne námietky. Ale máloktorý autor to dokáže. Neal Shusterman je jeden z mála.
*SPOILER ALERT*
Samozrejme, že medzi Citrou a Rowanom postupne vzniká
romantický vzťah. Postupne sa spoznávajú viac a viac, v podstate netrávia
čas s nikým iným v ich veku a naozaj sa ich osobnosti k sebe
hodia. No autor nepociťuje potrebu otrieskať vám to o hlavu. A to sa
mi veľmi páči. Romantický vzťah/nevzťah hlavných postáv vôbec nezatieňuje
skvele prepracovaný príbeh, naopak skvele ho dopĺňa a stavia na ňom aj veľký plot twist.
*Odporúčam pustiť si pri čítaní song od Sigrid - Everybody Knows alebo tento playlist od 2WEI.
Zdroj obrázkov: Pinterest
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára